Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo taikymas buhalterinėms įmonėms

2023 sausio 20

 Verslui optimizuojantis ir augant finansinės apskaitos paslaugas teikiančių įmonių skaičiui, jiems vadovaujantys asmenys turi būti tikri, kad jų veikla atitinka visus šio verslo profiliui taikomus teisinius reikalavimus. Paprastai tokių reikalavimų ieškome įstatymuose, naršome Valstybinės mokesčių inspekcijos puslapyje, būna, kad neatkreipiame dėmesio į įstatymuose esančias nukreipiančiąsias normas, kaip antai LR Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymas (toliau - Įstatymas) numatantis, kad LR Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (toliau – FNTT) patvirtina kitiems subjektams nurodymus, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir (ar) teroristų finansavimui.

 

Į kitų subjektų sąvoką patenka finansinės apskaitos ir (ar) mokesčių konsultavimo paslaugas teikiančios įmonės (toliau – Buhalteris).

Pagal Įstatymą galime išskirti 3 reikalavimų rūšis, kuriuos turi užtikrinti Buhalteris:

1) Reikalavimas paskirti darbuotoją atsakingą už Įstatymo įgyvendinimą ir apie jį pranešti FNTT.

2) Reikalavimas pažinti savo klientą. Įstatymas nustato procedūras, kaip nustatyti savo kliento tapatybę, kokius dar dokumentus reikalinga kaupti ir turėti apie savo klientą, kad būtų galima pasirašyti buhalterinių paslaugų teikimo sutartį.

3) Reikalavimas edukuoti ir šviesti Buhalterio darbuotojus arba Buhalterio vidinių kontrolės procedūrų įdiegimas, nustatantis, kad įmonės viduje turi būti tam tikra tvarka dėl to kaip įgyvendinamas Įstatymas, su ja turi būti supažindinami darbuotojai bei turi būti paruošti pildyti tam tikri pagal Įstatymą privalomi turėti žurnalai.

Baudos už Įstatymo reikalavimų nesilaikymą yra nemažos – paprastai FNTT Buhalterių vadovams skiria baudas tarp 2 000 ir 6 000 Eur (Administracinių nusižengimų kodekso 198 straipsnis). Tokio dydžio baudos skiriamos už formalius pažeidimus, kurie nesukėlė esminės žalos. Jei vis dėlto paaiškėtų, jog Įstatymas buvo pažeistas šiurkščiai arba dėl pažeidimo kilo kokių nors realių neigiamų padarinių gresia kur kas rimtesnė atsakomybė – iki 5 procentų bendrųjų metinių pajamų dydžio bauda arba nuo 2 000 iki 1 100 000 Eur dydžio bauda (atsižvelgiant į tai, koks subjektas ir kokia apimtimi pažeidė Įstatymą).

Nuo 2022 m. rugpjūčio 1 d. įsigaliojo svarbūs pakeitimai dėl naudos gavėjų deklaravimo Registrų juridinių asmenų posistemėje JANGIS, todėl esminiai pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos reguliavimo pakeitimai yra būtent čia. Esame išsamiai susipažinę su Įstatymo reguliavimu ir pakeitimais, todėl galime padėti užtikrinti Jūsų verslo teisėtumą. Kreipkitės, jei jums aktualu.

 

© LAWNET 2025. Įjungtas google analytics, kuris renka duomenis
Visos teisės saugomos
PradžiaApie LAWNETPrivatumo politikaTeisės praktika